Jesteśmy za! Kampania społeczna „Badaj znamiona!”
Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce gwałtownie wzrasta. Średniorocznie diagnozuje się około 10.000 nowych przypadków. Wcześnie wykryty, u ponad 90% pacjentów jest całkowicie wyleczalny. Dlatego kluczem do sukcesu jest profilaktyka i regularne badanie znamion.
Zbyt długa i intensywna ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne, to jeden z głównych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia czerniaka. Stosowanie preparatów z filtrem ochronnym, np. Anthelios, jest wyrazem dbałości o skórę i zdrowie. Profilaktycznie, konieczna jest też okresowa kontrola znamion i podejrzanych zmian skórnych. W celu ułatwienia dostępności specjalistycznego badania, marka La Roche-Posay Laboratoire Dermatologique, we współpracy z Polskim Towarzystwem Dermatologicznym, 14 maja 2012 już po raz 7. rozpoczyna kampanię społeczną Badaj Znamiona. W ramach kampanii pacjenci będą mogli bezpłatnie zdiagnozować znamiona w ponad 250 gabinetach dermatologicznych w całym kraju a także w wybranych centrach handlowych oraz w ruchomych punktach badawczych tzw. melanobusach, które odwiedzą 10 największych miast w Polsce.Szczegóły dotyczące kampanii dostępne są na www.badajznamiona.pl.
Skóra pod lupą
Nowotwory złośliwe to druga, najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce, przy czym 10% to nowotwory skóry. Średniorocznie wykrywa się około 10.000 nowych przypadków. W obrębie złośliwych zmian skórnych wyróżnia się czerniaka oraz nowotwory nieczerniakowe, które z kolei można podzielić na raki podstawnokomórkowe (częstsze, 70-80% przypadków) oraz rzadziej występujące, raki kolczystokomórkowe (około 20% zmian nieczerniakowych). Jednak to czerniak stanowi poważny problem, gdyż jest główną przyczyną zgonów na nowotwory skóry, a skala zjawiska niestety rośnie (w Polsce stanowi już 1% wszystkich nowotworów, nie tylko skóry). Tymczasem każdy z czterech rodzajów czerniaka (powstały z plamy soczewicowatej, szerzący się powierzchownie, guzkowaty, występujący na dłoniach i stopach), można dość łatwo wykryć na etapie, gdy jest u ponad 90% pacjentów całkowicie wyleczalny! Dlatego w przypadku czerniaka kluczową rolę odgrywa profilaktyka i regularne badanie znamion.
Po pierwsze profilaktyka
Jednym z głównych czynników mogących mieć wpływ na pojawienie się czerniaka jest zbyt długa i częsta ekspozycja na promieniowanie UVA i UVB bez należytego zabezpieczenia. Szczególnie groźne są poparzenia słoneczne doznane w dzieciństwie i wczesnej młodości (do 18. roku życia). . Dlatego pierwszym krokiem w profilaktyce czerniaka i innych nowotworów skóry jest stosowanie preparatów z filtrem ochronnym, gdy skóra wystawiona jest na zbyt długie lub intensywne działanie promieni słonecznych. Taką kompleksową ochronę całej rodziny zapewniają produkty Anthelios, stworzone specjalnie, by spełnić oczekiwania nawet skóry najbardziej wrażliwej i skłonnej do alergii słonecznych.
Ważnym elementem profilaktyki czerniaka jest również okresowa kontrola dermatologiczna. Pojawienie się nowych znamion lub zmiany zachodzące w już istniejących, to sygnał do bezwzględnego kontaktu z dermatologiem. Niestety, niezwykle trudno jest przekonać pacjentów do odwiedzenia gabinetu lekarskiego, gdy tylko coś zauważą. Potwierdzają to wyniki statystyczne dermatologicznych badań przesiewowych prowadzonych w ramach kampanii społecznej Badaj Znamiona, która została zainicjowana przez La Roche-Posay Laboratoire Dermatologique pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.
Ponad 80% uczestników badań w ramach kampanii Badaj Znamiona nigdy wcześniej nie kontrolowało skóry, by sprawdzić, czy nie rozwija się na niej czerniak lub inny nowotwór. Tymczasem przez 6 lat, od 2006 r., gdy po raz pierwszy zorganizowano kampanię społeczną, wśród uczestników badania wykryto czerniaka u 250 osób, a inne formy złośliwe u 268 pacjentów. Odpowiednio, tylko w 2011 podczas akcji Badaj Znamiona odnotowano 57 przypadków czerniaka i zdiagnozowano inne nowotwory złośliwe
skóry u 77 badanych.
8 lat badamy znamiona
W ramach kampanii społecznej Badaj Znamiona, organizowanej przez La Roche-Posay Laboratoire Dermatologique i wspieranej przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne, do tej pory zostało przebadanych ponad 13 tysięcy osób. Liczba pacjentów zgłaszających się na badania zwiększa się każdego roku, co świadczy o rosnącej świadomości zagrożeń związanych z czerniakiem i innymi nowotworami skóry. W tym roku planujemy przebadać około 10 tysięcy osób.
14 maja 2012 rozpocznie się 9 edycja kampanii Badaj Znamiona.
W ramach akcji pacjenci będą mogli zbadać swoje znamiona w 250 gabinetach dermatologicznych w całej Polsce. Badanie przesiewowe pod kątem wczesnego wykrycia czerniaka będzie prowadzone również w wybranych centrach handlowych w kraju. Dodatkowo, 10 największych miast Polski odwiedzi specjalny melanobus, w którym będzie można zbadać znamiona. Uczestnicy akcji, oprócz wywiadu lekarskiego i badania dermatoskopem, będą mogli, w razie potrzeby, być skierowani na dalszą diagnostykę lub leczenie. Ostatnim dniem akcji, w którym będzie można uzyskać bezpłatną poradę lekarza dermatologa i przebadać znamiona jest 30 czerwca 2012.
Szczegóły dotyczące kampanii społecznej Badaj Znamiona będą dostępne od 17 kwietnia na stronie internetowej www.badajznamiona.pl. Znajdą się na niej adresy gabinetów dermatologicznych biorących udział w kampanii, jak również szczegóły dotyczące badań w centrach handlowych i informacje związane z pobytem melanobusa w konkretnych miastach.