Oczyszczanie cery i demakijaż – pierwszy krok do prawidłowej pielęgnacji skóry
Demakijaż to pierwszy i najważniejszy etap w pielęgnacji skóry twarzy. Usuwa makijaż, wszelkie zanieczyszczenia oraz fizjologiczną wydzielinę gruczołów – sebum i pot. Tak wiele osób zapomina o codziennej, podstawowej pielęgnacji czyli oczyszczaniu. Kosmetolog Agnieszka Przygoda radzi jak prawidłowo wykonać każdy etap oczyszczania, na co zwracać uwagę i jakich kosmetyków używać.
Zaniedbywanie tej czynności prowadzi do zmian w kolorycie cery. Staje się ona szara, ziemista i pozbawiona blasku. Może to także skutkować zatykaniem się porów skórnych, a w efekcie pojawiania się grudek, krostek i zaskórników, co stosunkowo często objawia się występowaniem trądziku kosmetycznego – związanego z nieprawidłową pielęgnacją skóry.
Udowodniono, że połowa problemów ze skórą to efekt jej złego oczyszczania. Ponieważ skóra pełni wiele kluczowych dla naszego organizmu funkcji, należy skutecznie umożliwić jej odpowiednie działanie. Prawidłowo wykonany demakijaż ułatwia skórze oddychanie, oczyszczanie z toksyn, odnowę nocną oraz wchłanianie substancji aktywnych zawartych w stosowanych przez nas serum i kremach. Pozwala zachować higienę, promienną i zdrową skórę, a nawet zapewnia lepszy sen. Każdy z nas chce być właścicielem pięknej cery, dlatego właściwie wykonany demakijaż powinien stać się codziennym nawykiem zarówno kobiet jak i mężczyzn. Należy pamiętać, iż brak makijażu absolutnie nie zwalnia nas od codziennego oczyszczania skóry.
Demakijaż – złote zasady:
Demakijaż wg schematu „OUT” – oczy, usta, twarz
Demakijaż powinno rozpocząć od dokładnego umycia rąk, a następnie zmycia oczu, dalej ust, a następnie całej twarzy, szyi i dekoltu. Należy pamiętać, iż skóra szyi i dekoltu jest równie wrażliwa i delikatna jak skóra twarzy, dlatego do pielęgnacji tych partii ciała powinno stosować się preparaty przeznaczone do oczyszczania buzi lub specjalnie dla nich przeznaczone.
Ważnym aspektem w demakijażu jest dopasowanie rodzaju zmywacza do potrzeb skóry. Nowoczesne kosmetyki mogą nie tylko myć, ale również pielęgnować.
* Do zmywania i oczyszczania oczu należy wybierać specjalnie przeznaczone do tego celu preparaty, ponieważ skóra powiek i wokół oczu jest najcieńsza (jej grubość wynosi0,05 mm) i najbardziej wrażliwa. Preparaty te są wyjątkowo delikatne, oczyszczają dokładnie, a przy tym nie podrażniają i nie wysuszają naskórka. Do zmywania kosmetyków wodoodpornych proponuję używać płynów dwufazowych, które dzięki zawartości składników na bazie oleju i wody skutecznie usuwająoporny makijaż. Trzeba jednak pamiętać, by taki preparat przed użyciem wstrząsnąć, w celu zmieszania faz. Oczom należy się szczególna uwaga, dlatego należy zmywać je powoli, przykładając nasączony płatek na kilka sekund, po czym delikatnie usunąć tusz i cienie ruchem pionowym (z góry w dół zamkniętej powieki) a następnie od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Czynność tę powtarza się do momentu, aż płatek kosmetyczny będzie czysty. Źle oczyszczone rzęsy mogą się łamać oraz stają się kruche.
* Częstym błędem w demakijażu oczu jest tarcie powiek, czego nie wolno robić, gdyż powoduje to rozciąganie delikatnej skóry oczu i przedwczesne powstawanie zmarszczek.
W przypadku ust zasada jest taka sama jak podczas demakijażu oczu – tym bardziej, iż producenci kosmetyków kolorowych, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, stosują w produktach (pomadki, błyszczyki, tusze) pigmenty, które są coraz trwalsze i intensywniejsze, dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę, aby dokładnie je usunąć. Płatek nasączony preparatem (może być to preparat do demakijażu oczu) przykładamy do ust w celu rozpuszczenia makijażu a następnie zmywamy, kierując ruchy z prawej lub lewej strony ku środkowi ust.
* Demakijaż twarzy powinniśmy zacząć przede wszystkim od doboru odpowiedniego do rodzaju i potrzeb skóry zmywacza. Tak, wiec:
– skóry suche, skłonne do powstawania zmarszczek, dojrzałe najlepiej zmywać kremami, mleczkami i śmietankami, które lekko natłuszczają lub delikatną pianką, która dobrze się pieni, skutecznie usuwa makijaż a przy tym otula skórę twarzy nie pozostawiając jej ściągniętą. Dobrze, aby preparaty te zawierały oleje roślinne,kwas hialuronowy, witaminy A i E, krzemionkę i glicerynę.
– skóra tłusta, łojotokowa i mieszana najlepiej oczyszcza się delikatnymi żelami. Preparaty te usuwają nadmiar sebum, ściągają rozszerzone pory, często działają antybakteryjnie i zapobiegają świeceniu się skóry, a przy tym nie wysuszają jej co daje nam poczucie czystości i komfortu. Przy tłustej cerze bardzo ważne jest jej dokładnie oczyszczenie. Składnikami aktywnymi takich preparatów są m.in.: cynk, siarka, witaminy z grupy B, wyciągi ziołowe ikwasy owocowe.
– w profilaktyce skóry wrażliwej, atopowej powinny znaleźć się preparaty niezawierające barwników i pewnych konserwantów oraz niewykazujące właściwości drażniących i uczulających. Dlatego wybierając kosmetyki do demakijażu warto sięgnąć po hipoalergiczne zmywacze o lekko tłustej konsystencji. Zawierają one substancje łagodzące, nawilżające, odżywcze, wspomagające regenerację naskórka, regulujące jego natłuszczenie i odbudowujące płaszcz hydrolipidowy tj. alantoina, mocznik, d-pantenol, ceramidy, krzemionka i NNKT. Takiej skórze szkodzi mycie wodą bierzącą i zwykłym mydłem. Reaguje podrażnieniem na wiele kosmetyków, a efekty są zwykle widoczne bezpośrednio po nałożeniu preparatu na skórę. Podczas pielęgnacji skóry wrażliwej zalec się sporadyczną zmianę kosmetyków i używanie niezbyt wielu preparatów jednocześnie. Należy unikać stosowania preparatów z alkoholem,kwasami owocowymi czy retinolem.
Stosunkowo niedawno ciekawą propozycją preparatu do demakijażu stał się płyn micelarny, obecnie bardzo chętnie stosowany przez kobiety. Zawiera w swoim składzie micele, składające się z malutkich cząsteczek, które wykazują właściwości zarówno hydrofilowe (wiążące wodę) jak i hydrofobowe (wiążące związki tłuszczowe). Dzięki obu tym właściwościom płyn micelarny dobrze radzi sobie ze zmywaniem każdego kosmetyku – również tuszu do rzęsi eye-linerów oraz z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami skóry. Coraz częściej staje się alternatywą dla innych preparatów do demakijażu. Ze względu na niewielką zawartość konserwantów, brak substancji zapachowych i barwników, może być stosowany do demakijażu oczu oraz jako zmywacz dla skór wrażliwych, gdyż myje skórę delikatnie i nie wywołuje podrażnień.
Nie zawsze jednak zmywacz przeznaczony do danego rodzaju skóry wydaje się być trafiony, jak również płyn micelarny nie zawsze jest złotym środkiem do każdego rodzaju cery. Nic na siłę – dobór zmywacza powinno się dostosowywać również do naszych odczuć.
Do demakijażu żadnego rodzaju cery nie wolno natomiast stosować mydła, ponieważ ma silnie zasadowe pH, działa wysuszająco, niszczy płaszcz hydrolipidowy, wywołuje podrażnienia i zmienia odczyn skóry zkwaśnego na zasadowy co staje się dobrym podłożem dla bakterii i przejawia nasileniem problemów dermatologicznych oraz alergii.
Tak jak w przypadku oczu, demakijaż twarzy wykonujemy bez tarcia i rozciągania skóry. Wystarczy delikatny masaż dłońmi, aby zemulgować zanieczyszczenia i usunąć makijaż.
Skórę zwilżamy wodą, a następnie dodajemy niewielką ilość zmywacza i zataczając drobne kółka zmywamy dokładnie twarz, szyję i dekolt, poświęcając więcej uwagi miejscom trudno dostępnym jak np. skrzydełka nosa czy bruzda nosowo – wargowa, aby w miejscach tych nie pozostały resztki makijażu.
Można również zwilżyć płatek kosmetyczny preparatem do demakijażu (płyn micelarny, mleczko, śmietanka) i zmywać nim twarz.
Wybór metody jest często uzależniony od rodzaju zmywacza.
Należy pamiętać, aby w obu przypadkach dokładnie spłukać kosmetyk wodą (najlepiej przegotowaną lub mineralną), gdyż samo zmycie mleczkiem lub żelem nie pozostawia jej czystej. To dopiero wstęp do właściwego oczyszczenia. Za wyjątek można uznać płyn micelarny, który może być stosowany bez użycia wody.
* Odpowiednim zakończeniem procesu właściwego demakijażu jest stosowanie toniku dobranego do typu cery. Jest to niezbędny preparat w codziennej pielęgnacji skóry, gdyż usuwa resztki zanieczyszczeń, odświeża, łagodzi podrażnienia, a przede wszystkim przywraca skórze jej naturalny odczyn pH. Odbudowuje ponadto płaszcz hydrolipidowy, który zapewnia ochronę przed bakteriami i zapobiega TEWL (przeznaskórkowej ucieczce wody).
Dzięki kwaśnemu odczynowi skóra broni się przed zasiedlaniem się patologicznych grzybów i bakterii, gdzie ich obecność mogłaby spowodować zachwianie naturalnej flory bakteryjnej. To z kolei pogłębia już istniejące schorzenia dermatologiczne.
Dodatkowo stosowanie toników zmniejsza tendencję skóry do błyszczenia się, lecz sprawdza się to wyłącznie w przypadku toników bezalkoholowych. Gdy tonizujemy skórę roztworami alkoholowymi wówczas jest to sygnał dla gruczołów łojowych do wytwarzania zdwojonej ilości sebum, co w rezultacie manifestuje się skórą pozornie suchą. Toniki zawierają w swoim składzie substancje nawilżające i witaminy rozpuszczalne w wodzie, ekstrakty roślinne oraz substancje mineralne cenne dla naszego naskórka. Dlatego wszystkich, którzy zapominają o tonizacji zachęcam do wyrobienia w sobie tego nawyku, gdyż jest to gwarancja właściwego funkcjonowania skóry
* Ostatnim etapem jest nałożenie kremu pielęgnacyjnego. Kremy bez aplikatora powinno się pobierać zopakowania za pomocą czystej szpatułki. Ma to na celu uniknięcie zanieczyszczeń mikrobiologicznych kosmetyku i rozprzestrzeniania się w nim bakterii działających patologicznie na nasz naskórek oraz przyspieszających psucie się preparatu.
Niewielką ilość kremu rozprowadzamy na skórze twarzy szyi i dekoltu i wykonujemy delikatny masaż kierując ruchy z dołu do góry – wzdłuż przebiegu mięśni, ruchy okrężne wokół oczu i ust, aby już podczas nakładania kremu delikatnie liftingować skórę i zwiększać absorpcję składników aktywnych zawartych w kremie.
* Demakijaż należy uzupełniać o mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń zalegających również w ujściach mieszków włosowych. Do tego celu służą wszelkiego rodzaju preparaty złuszczające, tzw. peelingi. Jedynie w przypadku skóry grubej, tłustej, bez zmian zapalnych dopuszczone jest stosowanie peelingów mechanicznych zawierających substancje ziarniste. Osoby z innymi typami skóry powinny stosować peelingi enzymatyczne, delikatniejsze, które za pomocą enzymów roślinnych powodują złuszczanie martwych komórek warstwy rogowej naskórka. Peelingi stosujemy raz/dwa razy w tygodniu, jako stworzenie bazy do aplikacji bogatszego preparatu odżywczego – maseczki. Ze względu na możliwość powstania mikrourazów, stanów zapalnych i podrażnień skóry nie zaleca się stosowania peelingów częściej.
Maseczki natomiast są niezbędnym uzupełnieniem właściwej pielęgnacji domowej, ponieważ zawierają silniej skoncentrowane substancje, niż te zawarte w stosowanych na co dzień kremach
Właściwa pielęgnacja, wychodząca naprzeciw potrzebom skóry, zapobiegająca pogłębianiu się problemów dermatologicznych, powinna składać się z odpowiednio dobranej, prowadzonej codziennie i systematycznie pielęgnacji domowej, okresowych zabiegów profesjonalnych w gabinecie kosmetycznym oraz w razie potrzeby zabiegów w gabinecie dermatologii estetycznej. Aktualnie firmy kosmetyczne oferują szeroki wachlarz preparatów do pielęgnacji skóry, dlatego zachęcam do korzystania z porad w doborze kosmetyków u wyspecjalizowanego kosmetologa, a w przypadku problemów skórnych u dermatologa.
Agnieszka Przygoda
Agnieszka Przygoda – kosmetolog, instruktor pracowni kosmetycznej. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 7 lat kształci się w dziedzinie kosmetologii, aktywnie uczestniczy w kursach i szkoleniach doskonaląc swoją profesję oraz zawodowo zajmuje się kosmetyką twarzy i ciała. Prowadzi zajęcia w Policealnej Szkole Kosmetycznej w Warszawie. Specjalizuje się w zabiegach anti – aging, przeciwtrądzikowych oraz depilacji woskiem. Jak mówi o sobie „Kosmetologia to moja pasja a lojalność i zaufanie jakim darzą mnie moi pacjenci każdego dnia, utwierdza mnie w przekonaniu o słuszności wyboru tego zawodu.”
Źródło: materiały Tołpa,
Adamski Z, Kaszuba A.: Dermatologia dla kosmetologów, wyd. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010