W świecie urody, mody i showbiznesu...

Na co zwracać uwagę przy kupnie szamponów – jakie substancje mogą je wzmocnić, a jakich unikać by mieć zdrowe i lśniące włosy

0 47

Podstawowym środkiem przeznaczonym do higieny skóry głowy i włosów jest szampon. Określa się go jako płynny środek do mycia włosów, który zawiera ciekłe mydło, substancje pieniące, oraz substancje pomocnicze, takie jak: związki zapachowe, odżywcze, nawilżające, antystatyczne, lecznicze, koloryzujące i natłuszczająco-nabłyszczające. W skład szamponu wchodzi: detergent, bufory, zapachy, substancje kondycjonujące (środki nabłyszczające i antystatyczne), środki lecznicze, środki emulgujące i zwiększające lepkość.

 

Czym się kierować kupując szampon?

Większość osób wybierając szampon do mycia włosów szczególną uwagę zwraca na jego opakowanie i od jego wyglądu uzależnia zakup kosmetyku. Tymczasem nie wygląd jest ważny, a to co znajduje się w środku. Z tego powodu przed podjęciem decyzji o zakupie dobrze jest zapoznać się z zamieszczonym na etykiecie składem. Warto jest też poznać ogólne zasady na podstawie, których producenci tworzą listę składników. W dobrym wyborze pomoże nam również ogólna wiedza o właściwościach najważniejszych grup substancji, które znajdują się w prawie każdym szamponie.

 

Opakowanie ma dla wielu osób spore znaczenie zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę jego funkcjonalność. Mówiąc o funkcjonalności mam na myśli między innymi łatwość dozowania, oraz pojemość (choć zwykle szampony mają pojemność 200 ml).

 

Wybierając szampon warto jest porównać skład INCI (system nazewnictwa składników kosmetyków) przynajmniej dwóch produktów znacznie różniących się pod względem ceny, ale mających podobne działanie. Zwykle obydwa będą posiadały prawie identyczny skład, a w większości produktów będzie on taki sam.

Często przy wyborze kierujemy się reklamami i zapewnieniami producenta jaki to jego produkt ma fenomenalny wpływ na nasze włosy. Tymczasem może okazać się, że dana substancja w ogóle nie znajduje się w składzie INCI lub występuje w śladowej ilości. Świadczyć o tym może jej końcowa pozycja na liście składników.

 

Szampony o owocowym zapachu

Wielu producentów uskutecznia tzw. chwyty reklamowe i kusi klientów wspaniałym zapachem, idealną konsystencją, itp. Generalnie wszystkie te elementy mają jedno zadanie,  mają wzmocnić jedynie funkcje estetyczne i nie mają nic wspólnego z działaniem produktu, czyli z usunięciem brudu ze skóry głowy i włosów, oraz z poprawą ich kondycji. 

Często jest tak, że konsumenci na podstawie wyglądu zewnętrznego oceniają efektywność działania kosmetyku. Jest to błędne, ponieważ nie zawsze odczucia klienta idą w parze z działaniem szamponu. Na przykład według konsumentów kosmetyk, który jest klarowny jest mało skuteczny. Podobnie jak ten, który się mało pieni. Tymczasem ilość piany w żaden sposób nie wpływa na efekt mycia. Producenci wykorzystują podobne zależności i używają barwników, substancji zapachowych i zmętniających tylko w celach marketingowych, aby podnieść między innymi sprzedaż produktu i ukryć jego niedoskonałości (brzydki zapach, niezbyt ciekawy wygląd).

Gdzie kupować szampon – w aptece, czy w drogerii?

Szampony dobrej jakości i dobrze spełniające swoje funkcje niekoniecznie muszą być kupowane w aptece. Równie dobre i skuteczne, a czasami i dużo tańsze można znaleźć w sklepie drogeryjnym lub na stoisku kosmetycznym w supermarkecie. W tej kwestii wszystko zależy od tego czego my sami oczekujemy od produktu. Dobry szampon to przede wszystkim taki, który spełnia nasze oczekiwania. 

 

Kiedy możemy uważać, że szampon jest niskiej jakości?

Zawsze kiedy w trakcie użytkowania straci on swoją klarowność, czy lepkość to możemy wnioskować, że szampon posiada niską jakość. Oczywiście jeżeli powyższe cechy nie są związane z jego niewłaściwym przechowywaniem.

Jeżeli składniki znajdujące się w recepturze kosmetyku zostały źle dobrane to po pewnym czasie nastąpi wytrącanie się pewnych substancji i utrata klarowności. Szampon nie będzie posiadał już swoich właściwości i jego używanie nie zalecane, ponieważ może spowodować negatywne skutki. Z kolei utrata lepkości może świadczyć o tym, że producent zanim wprowadził kosmetyk na rynek nie wykonał testów związanych z konsystencją wyrobu.

 

Szampon idealny

Według tego co zostało napisane wyżej, idealny szampon to taki, który spełnia nasze oczekiwania. Do włosów wysuszonych najlepszy będzie gęsty kosmetyk bogaty w składniki nawilżające, takie jak na przykład masło shea, czy olejki. Z kolei dla pasm przetłuszczających się najlepsze będą szampony zawierające substancje ściągające (olej cytrusowy, rozmaryn, szałwia, rumianek). Dla włosów delikatnych i cienkich polecane są te które zwiększą ich objętość.

Jeżeli chcemy wzmocnić wypadające pasma to wybór powinien paść na szampon zawierający w swoim składzie piwo. Witaminy, oraz inne substancje odżywcze w nim zawarte mają dobroczynny wpływ na włosy i cebulki włosowe. Po piwie czupryna staje się lśniąca i jedwabista.

W składzie niektórych szamponów znajdują się silikony, które tworzą na włosach warstwę, która sprawia, że są one lśniące i gładkie. Jednocześnie taka warstwa chroni pasma przed uszkodzeniami. Najlepsze silikony to te, które można zmyć za pomocą wody i lekkich detergentów. 

 

Jakich substancji w szamponach należy unikać, aby włosy lśniły?

Prawie w każdym szamponie znajduje się SLS lub SLES (siarczany). Dzięki nim kosmetyk się dobrze pieni i myje, dlatego tak chętnie jest używany przez producentów. Jest bardzo silnym detergentem, który przy częstym stosowaniu znacznie osłabia włosy. Sprawia, że stają się one łamliwe i podatne na uszkodzenia (wypłukują keratynę). Powoduje szybsze przetłuszczanie się pasm i może też wywołać łupież.

 

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.