W świecie urody, mody i showbiznesu...

Bezpieczne opalanie- wszystko co powinnaś wiedzieć!

0 11
  • Szkodliwe promieniowanie

Do ziemi dociera zaledwie 5% promieniowania słonecznego. Jednak to, które się przedziera ? czyli UVA i UVB ? jest bardzo silne. Pierwsze z nich jest obecne przez cały rok, nawet w pochmurne dni. To właśnie ono odpowiada za fotostarzenie, zaburzenia pigmentacji skóry i rozwój nowotworów. Promieniowanie UVB jest co prawda zatrzymywane przez chmury czy szkło, ale kiedy już dotrze do człowieka, doskonale wnika w naskórek. Skórę należy więc chronić przez cały rok, przed każdym z tych promieniowań, ponieważ są one przyczyną poparzeń słonecznych, reakcji alergicznych i raka.

  • Błędy popełniane przy opalaniu

Przekonanie o tym, że słońce w naszym kraju nie jest tak szkodliwe jak w tropikach, to tylko jedno z kilku błędnych opinii na temat ochrony przeciwsłonecznej. Równie często sądzimy, że jednorazowa aplikacja kosmetyku wystarcza na cały dzień. Tymczasem kremy z filtrem powinniśmy nakładać na skórę co 2-3 h. Dlaczego? Po pierwsze woda i pot spłukują ochronną warstwę, po drugie filtry chemiczne tracą swoją aktywność pod wpływem słońca. Szkodliwe promieniowanie może przeniknąć nawet przez cienkie letnie ubrania, dlatego w okresie najsilniejszej ekspozycji na słońce powinniśmy aplikować krem z filtrem UV nawet jeśli nie zamierzamy wychodzić na plażę ? komentuje Aneta Walczak, specjalistka marki Sesderma.

Kolejnym problemem jest to, że przy zakupie kosmetyków przeciwsłonecznych część osób kieruje się jedynie ceną. Nie znaczy to, że tanie produkty automatycznie muszą być złej jakości. Powinniśmy jednak zwracać uwagę również na inne aspekty. Dobry kosmetyk powinien zawierać nie tylko jeden rodzaj filtru, ale najlepiej łączyć filtr fizyczny i chemiczny. Jest to o tyle ważne, że różnią się one między sobą i wzajemnie uzupełniają. Przykładowo, filtr fizyczny działa od razu, a chemiczny potrzebuje pół godziny, aby wchłonąć się w skórę i osiągnąć optymalne funkcjonowanie. Filtr chemiczny absorbuje energię promieniowania, a fizyczny nie przepuszcza go lub zaburza je, nie dopuszczając do wchłonięcia przez skórę. Nie zapominajmy też, że obecnie na rynku dostępne są innowacyjne produkty, które nie tylko chronią przed słońcem, ale i naprawiają uszkodzenia, które już się dokonały. Dzięki zdobyczom nauki i genokosmetyki możemy korzystać z preparatów, które wykazują zdolności naprawy DNA komórkowego, a co za tym idzie neutralizacji i odwrócenia uszkodzeń słonecznych, które już się dokonały (jako pierwsza takie możliwości zapewniła seria przeciwsłoneczna Repaskin marki Sesderma).

  • Przykre skutki nadmiernego opalania się

Skóra przesuszona i pozbawiona elastyczności to skóra, która szybciej się starzeje. To pierwszy i najłatwiejszy do zaobserwowania negatywny skutek regularnego, nadmiernego opalania. Podobnie jak przebarwienia, odbarwienia, teleangiektazje, zaskórniki, plamy posłoneczne i pogłębione zmarszczki. Jednak najgroźniejszy jest czerniak ? złośliwy nowotwór. Najczęstszą przyczyną jego powstawania jest właśnie zbyt długie przebywanie na słońcu. Obecnie nowotwory skóry stanowią aż 10% wszystkich nowotworów złośliwych, na które chorują Polacy. Jest to więc zagrożenie jak najbardziej realne.

Pamiętaj!

nie opalaj się długo, intensywnie i w godzinach, gdy słońce najmocniej grzeje;
używaj kremów z filtrem co 2-3 godziny;
dbaj o pielęgnację skóry przed i po opalaniu;
dobierz kosmetyk przed i opalaniu;
jeśli na twojej skórze pojawi się niepokojąca cię zmiana, umów się z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem celem dokonania fachowej diagnozy.

 

5 zasad bedzpiecznego opalania(1)

 

 


5 zasad bezpiecznego opalania

Wszyscy wiemy, że promieniowanie słoneczne jest szkodliwe. Jednak kiedy wyjeżdżamy na urlop, czy próbujemy korzystać z kilku bardzo słonecznych dni często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i próbujemy opalić się ?na zapas?. Warto jednak wiedzieć, że bezpieczeństwo i piękną opaleniznę można ze sobą połączyć stosując odpowiednie kosmetyki przeciwsłoneczne.

1. Zrób przegląd kosmetyków
Kosmetyki do opalania, które zostały nam po poprzednich wakacjach, nawet jeżeli nie są jeszcze przeterminowane, powinniśmy od razu wyrzucić do kosza. Po pewnym czasie tracą one po prostu swoją skuteczność i właściwości ochronne, dlatego nie warto ryzykować. Należy dobrać kosmetyki odpowiednie dla naszej skóry. Pamiętajmy, że obecnie na rynku można dostać kremy, pianki, mgiełki i balsamy z filtrem do każdego rodzaju cery, zarówno suchej, przetłuszczającej się, jak i naczynkowej lub starszej. Możemy dopasować również kosmetyk do wieku. Jeden balsam dla całej rodziny, którego używamy tyle, że starcza jeszcze na kolejny rok, to nieporozumienie ? komentuje Anna Antosik, specjalistka marki Sesderma.

2. Dobierz odpowiedni filtr SPF
Zacznijmy od tego, czym jest SPF. Jest to oznaczenie, które mówi nam, jak długo można ?bezpiecznie? przebywać na słońcu, aby nie ulec poparzeniu. Przykładowo, jeżeli mamy jasną skórę i po 10 minutach przebywania na słońcu pojawia się rumień, to przy użyciu filtra SPF 2 czas się dwukrotnie wydłuża, w przypadku SPF 30 ? 30-krotnie itd. Oczywiście jest to tylko teoria, ale oznaczenie zostało wprowadzone, aby sklasyfikować słabe i mocne ochrony ? mówi Anna Antosik. Kosmetyki do opalania dobrze dobierać indywidualnie. Wybierz te, które będą odpowiednie dla twojego typu karnacji oraz miejsca, w którym zamierzasz się opalać.

3. Kupuj produkty dobrej jakości
Badania wskazują, że przeciętnie wydajemy na preparat do opalania około 25 zł. To mało, zważywszy na to, że dobry kosmetyk powinien zawierać nie tylko jeden rodzaj filtru, ale najlepiej łączyć filtr fizyczny, chemiczny i biologiczny. Jest to o tyle ważne, że różnią się one między sobą i wzajemnie uzupełniają.

4. Nakładaj krem co 2-3h
Jednym z bardzo popularnych (i błędnych) przekonań jest to, że jedna aplikacja kremu z filtrem wystarcza na cały dzień. Tymczasem kosmetyki te powinniśmy nakładać na skórę co 2-3 h. Dlaczego? Po pierwsze woda i pot spłukują ochronną warstwę (kosmetyki wodoodporne nie są tu wyjątkiem), po drugie filtry chemiczne tracą swoją aktywność pod wpływem słońca. Szkodliwe promieniowanie może przeniknąć nawet przez cienkie letnie ubrania, dlatego w okresie najsilniejszej ekspozycji na słońce powinniśmy smarować się, nawet jeśli nie zamierzamy wychodzić na plażę.

5. Nie żałuj kremu
Częstym błędem jest też zbyt mała ilość stosowanych preparatów. W obawie przed zatkaniem się porów lub pozostaniem na skórze tłustej warstwy używamy tak małe ilości kosmetyków, że nie zawsze są one w stanie roztoczyć swoje ochronne działanie na całym ciele. Dlatego kremy powinniśmy nakładać dosyć obficie, tak żeby mogły w pełni chronić skórę.

Leave A Reply

Your email address will not be published.