Porządki ze zdrowiem w nowym roku
Od pierwszego stycznia obserwujemy rzadko spotykane zagęszczenie na siłowni,
a na trasach zwiększoną liczbę biegaczy, którzy nie przejmują się mrozem. Sami być może bardziej doglądamy, by do naszego koszyka w supermarkecie trafiło więcej owoców i warzywa mniej było słodyczy i przetworzonego jedzenia. Z zapałem wdrażamy w realizację postanowienie noworoczne zwane: „Biorę się za siebie”.
Warto zdać sobie sprawę, od czego tak naprawdę powinniśmy zacząć. Kluczowym punktem postanowień związanych z dbałością o zdrowie powinny być badania profilaktyczne – mówi lek. med. Anna Chmurzyńska, specjalista chorób wewnętrznych z prywatnego szpitala i przychodni Żagiel Med w Lublinie. Często obawiamy się złej diagnozy, badając się dopiero z konieczności, gdy mamy podejrzenia co do naszego stanu zdrowia. Tymczasem dobrze byłoby, gdyby badania po prostu weszły nam w nawyk. Chodźmy na nie w okresie dobrej formy i pełnej sprawności. Nasz ekspert podpowiada, jakie badania warto wpisać do kalendarza.
Wraz z początkiem nowego roku umówmy wizytę u naszego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, by wykonać badania kontrolne, przede wszystkim krwi i cukru. To istotne zwłaszcza w przypadku osób z nadwagą, podwyższonym poziomem cholesterolu, nadciśnieniem i historią cukrzycy w rodzinie – zauważa doktor Chmurzyńska. Aby sprawdzić poziom cukru, będziemy musieli po prostu zgłosić się na czczo na pobranie krwi z żyły. Dzięki morfologii obejmującej analizę biochemiczną krwi dowiemy się, czy skład naszej krwi jest prawidłowy. Do podstawowych badań zaliczamy też ogólne badanie moczu. Jest najmniej kłopotliwe, a jednocześnie daje lekarzowi wiele cennych informacji o naszym zdrowiu – tłumaczy doktor Chmurzyńska. Pomoże w ocenie pracy nerek i układu moczowego oraz monitorowaniu sprawności wątroby. Może też wykryć ewentualne choroby: cukrzycę i żółtaczkę.
Nawet jeśli wydaje nam się, że nie mamy problemów ze wzrokiem, powinniśmy raz na dwa lata odwiedzić okulistę. Pomiar ciśnienia śródgałkowego i ocena dna oczu pomoże w diagnostyce wielu chorób m.in. jaskry, zwyrodnienia plamki żółtej, ocenie stopnia nadciśnienia tętniczego, zmian cukrzycowych i innych.
Osoby, które zauważyły u siebie pierwsze objawy żylaków – uczucie ciężkości nóg, bóle, pieczenie czy kurcze, powinny zaplanować wizytę u chirurga naczyniowego. Trzeba bowiem pamiętać, że żylaki są problemem nie tylko kosmetycznym ale przede wszystkim zdrowotnym. Nieleczone schorzenie może doprowadzić do stanów zapalnych a w efekcie zagrozić naszemu życiu.
Przy planowaniu noworocznego „przeglądu” warto również pomyśleć o kręgosłupie, bo przecież musi posłużyć nam do końca życia – radzi dr Chmurzyńska. W obecnych czasach, przy siedzącym trybie pracy, nasza postawa pozostawia z reguły wiele do życzenia, a to z kolei powoduje obciążanie kręgosłupa. Zwykle lekceważymy wszelkie jego bóle, co jest wielkim błędem. Należy skonsultować się z lekarzem ortopedą, który wykluczy poważne schorzenia oraz zajmie się odpowiednim leczeniem.
W 2017 roku przynajmniej dwukrotnie odwiedźmy też dentystę. Regularne przeglądy stomatologiczne połączone z odpowiednią higieną to prosta droga do zdrowego, pięknego uśmiechu. Stomatolog oceni, czy dokucza nam próchnica albo kamień nazębny, przyjrzy się też kondycji naszych dziąseł. Ewentualne problemy zauważy we wczesnym stadium, a wtedy leczenie będzie nie tylko mniej bolesne i skomplikowane, ale także łagodniejsze dla portfela. Podczas kontrolnej wizyty stomatolog może zasugerować skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego. Jego efekt zdecydowanie wzmocni piaskowanie, szczególne zalecane palaczom, kawoszom oraz osobom, które zdecydowały się na zabieg wybielania – opowiada dr Chmurzyńska. Zwieńczeniem tych dwóch zabiegów jest lakierowanie preparatami zawierającymi związki fluoru. To też skuteczna metoda zapobiegania próchnicy. Aby utrzymać radość z gładkich, białych zębów przez cały rok, dbajmy o nie wymieniając szczoteczkę co trzy miesiące, używając odpowiedniej pasty z fluorem, płynów i nici dentystycznych. Czas uzupełnić zapasy!
Nasz organizm jest jak samochód, któremu należy się regularny przegląd. Wszelkie badania profilaktyczne dostarczą nam wielu wskazówek co do diety i aktywności, jakie możemy wprowadzać do naszego życia w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Czas na noworoczne porządki ze zdrowiem!