Blizny – jak możemy pozbyć się nieestetycznych pamiątek?
Blizny najczęściej pojawiają się na skórze w wyniku wypadków, operacji lub poparzeń. Bardzo częstym problemem są także blizny po trądziku lub przebytej ospie. Te po niewielkich i płytkich zranieniach dosyć szybko znikają, te po głębokich ranach często szpecą całe życie. Jak wspomóc proces gojenia się ran i pozbyć się nieestetycznych pamiątek?
Blizna to zmiana skórna, która powstaje w procesie gojenia po przebytym urazie. Od momentu jej powstania do około 12 miesięcy określa się ją jako świeżą, gdyż nie jest do końca uformowana. Na początku jest delikatnie różowa, z czasem blednie i przybiera kolor mleczno-perłowy. Blizny mogą mieć charakter zanikowy lub przerostowy. Te pierwsze są wynikiem ubytku w tkance i stanowią wgłębienie na powierzchni skóry, natomiast blizny przerostowe wystają wyraźnie ponad powierzchnię skóry. Bywa, że stanowią problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny. W przypadku głębokich ran, zazwyczaj najmniej uciążliwe są z reguły te po operacjach, czyli wykonane w kontrolowany sposób. Najwięcej problemów powodują blizny rozległe, nieprawidłowe twarde, zgrubiałe, szarpane. Na szczęście są sposoby na przyspieszenie ich gojenia.
W przypadku pielęgnacji blizn istotny jest czas, gdyż im szybciej zadziałamy, tym większe prawdopodobieństwo, że przyniesie to pożądane efekty. Im wcześniej zaczniemy prawidłowo dbać o bliznę, tym mniej będzie ona widoczna. Choć najskuteczniejsze w walce z tym procesem jest stosowanie odpowiednich kosmetyków i zabiegów, musimy pamiętać też o kilku prostych zasadach, które zmniejszają ryzyko powstania długotrwałych blizn. Przede wszystkim nie zrywajmy strupków. Nie opalajmy także świeżych blizn, gdyż opalanie uszkodzonych fragmentów skóry pogarsza jej stan. Unikajmy także rozciągania się rany.
Współczesna kosmetologia i medycyna estetyczna ma do dyspozycji kilka rozwiązań, które mogą skutecznie pomóc w walce z bliznami. Jednym z nich jest Radiofrekwencja mikroigłowa, określana często jako ?nieoperacyjny lifting. Pozwala ona zredukować płytkie i głębokie blizny o zróżnicowanej strukturze i wielkości, ale te które zagoiły się prawidłowo.
Wraz z upływem czasu włókna kolagenowe ulegają rozluźnieniu, co powoduje utratę jędrności i elastyczności skóry. Dzięki fali radiowej przepływającej przez skórę, temperatura tkanek zostaje podniesiona, a komórki tam obecne regenerują się. Wysoka temperatura sprawia, że włókna kolagenowe ulegają skurczeniu i napięciu poprzez ich bezpośrednią stymulację. Działając Radiofrekwencją mikroigłową na blizny, możemy wyraźnie je spłycić i wygładzić. – tłumaczy kosmetolog Karolina Dziadosz z Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej.
Metodę tę możemy zastosować w przypadku blizn potrądzikowych, blizn pooperacyjnych i blizn powypadkowych. Zabieg jednak musi być poprzedzony profesjonalną konsultacją z doświadczonym kosmetologiem, który oceni głębokość, strukturę blizn, wykluczy ewentualne przeciwwskazania. Aby uzyskać satysfakcjonujące efekty trzeba pamiętać, że należy wykonać serię zabiegów, które pobudzą skórę do wewnętrznej odnowy tworząc nowe włókna kolagenowe. Standardowo zaleca się wykonanie co najmniej od 4 do 8 lub więcej zabiegów w regularnych 4 tygodniowych odstępach.
Pomocnym rozwiązaniem w spłyceniu blizn i zmniejszeniu ich widoczności jest karboksyterapia, czyli zabieg wykorzystujący medyczny dwutlenek węgla. Zastosowanie karboksyterapii w gojeniu się blizn jest przełomowe, gdyż wcześniej redukcja rozległych blizn wymagała przeważnie inwazyjnych interwencji, na przykład przeszczepów skóry. Aktualnie, dzięki zastosowaniu karboksyterapii w formie regularnych sesji proces usuwania blizn zachodzi stopniowo. Skóra po każdej sesji coraz lepiej się regeneruje.
Karboksyterapia stymuluje wzrost i powstawanie nowych naczyń krwionośnych, mikrokrążenie ulega poprawie, a skóra szybko się regeneruje. Karobksyterapię jako zabieg estetyczny w celu poprawienia wyglądu skóry, możemy stosować praktycznie na wszystkie partie ciała, uzyskując bardzo dobre i widoczne efekty. Przeciwwskazaniem do skorzystania z karboksyterapii są: stany zapalne skóry, opryszczka, aktywne infekcje wirusowe i bakteryjne, ciąża i laktacja, nowotwory oraz ciężkie niewydolności narządowe. ? wyjaśnia kosmetolog Karolina Dziadosz z Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej.
Do walki z nieestetycznymi bliznami skutecznie wykorzystuje się także lasery. Wybór lasera i metody zależy od umiejscowienia, rodzaju, a także wielkości blizny. Atutem w wykorzystaniu laserowej redukcji blizn jest precyzyjna praca głowicy lasera, która daje widoczne rezultaty już po pierwszej sesji. Zastosowanie przez specjalistę odpowiedniego zabiegu, bądź aparatu zawsze jest podyktowane stopniem zaawansowania zmiany, jej wyglądem czy strukturą. Zazwyczaj blizny dzieli się na przerosłe, które są wynikiem urazów i zabiegów chirurgicznych oraz zanikowe ? efekt np. trądziku czy przebytej ospy, dlatego stosuje się różne strategie leczenia. Kluczowe przed zastosowaniem laseroterapii jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego celem eliminacji przeciwwskazań i wyboru optymalnej metody. Zabiegi usuwania blizn wykonuje się zazwyczaj laserem CO2. Natomiast koloidy, czyli blizny rozrastające się poza obszar pierwotnej rany i mocno unaczynione, w pierwszej kolejności wymagają oddziaływania lasera barwnikowego, który zamknie naczynia krwionośne, a następnie lasera frakcyjnego. Zabiegi te są wykonywane najczęściej w znieczuleniu miejscowym.
Blizny to pamiątki po różnych wydarzeniach z życia, czasem zabawnych i beztroskich, a czasem bolesnych i niebezpiecznych. Często są nie tylko pamiątkami z przeszłości, ale także przyczyną dyskomfortu fizycznego i psychicznego. Na szczęście, dzięki dzisiejszej wiedzy specjalistów i nowoczesnym metodom, niezależnie od rodzaju i rozmiaru blizny, możemy skutecznie zmniejszyć jej widoczność.