Menopauza – ile trwa, jakie są jej etapy i jak je łagodnie przejść
Menopauza potrafi spędzić sen z powiek niejednej kobiecie. Niestety, obliczenie jej dokładnego trwania jest niemożliwe, każda z kobiet jest inna i indywidualnie przechodzi okres przekwitania. Warto wiedzieć jakie są jego etapy, jakich objawów możemy się spodziewać i jak sobie z nimi radzić.
Ile trwa menopauza?
Menopauza zaczyna się wraz z ostatnią miesiączką, jednak, przyjmuje się, że kobieta przekwita 12 miesięcy po ostatnim okresie (eksperci WHO wskazują na 44. a 56. rok życia). Jednak kiedy dokładnie rozpocznie się menopauza i ile potrwa zależy od wielu czynników. Głównym są uwarunkowania genetyczne, ale na menopauzę ma również wpływ styl życia. Kobiety zapracowane, palące papierosy i prowadzące niezdrowy tryb życia muszą liczyć się z szybszym przekwitaniem.
Zanim zacznie się menopauza
Po ok. 40 roku życia w ciele kobiety zachodzą zmiany hormonalne, które łączą się z wygasającą płodnością. Od tego momentu wyróżniamy dwa okresy poprzedzające menopauzę: premenopauzę oraz perimenopauzę.
Premenopauza zaczyna się ok. 10 lat przed menopauzą. W tym czasie kobieta zaczyna odczuwać pierwsze jej objawy. Pojawiają się zaburzenia miesiączkowania, nieregularne cykle, nasilone objawy napięcia przedmiesiączkowego. Warto wtedy wykonać testy hormonalne, które zbadają stężenie gonadotropin przysadkowych (FSH czy LH). Ich podwyższony wynik będzie świadczył o premenopauzie. W kolejnym okresie perimenopauzy kobieta zaczyna już odczuwać nieprzyjemne skutki zmian hormonalnych, które towarzyszą jej przez większą część menopauzy. Są to uderzenia gorąca, potliwość, bezsenność, zwroty głowy i złe samopoczucie. Wszystko za sprawą znacznego spadku stężenia estrogenu i progesteronu w organizmie.
A gdy kobieta już przekwitnie?
Z czasem organizm przyzwyczaja się do nowej sytuacji i niepożądane objawy menopauzy mijają, ale zanim to się stanie możemy sobie pomóc, by czuć się bardziej komfortowo. W jaki sposób? Stosując m.in. preparaty, w których są związki pochodzenia roślinnego – FITOESTROGENY. Wśród fitoestrogenów najsilniejszymi właściwościami estrogenopodobnymi charakteryzują się IZOFLAWONOIDY z czerwonej koniczyny.
IZOFLAWONOIDY z czerwonej koniczyny posiadają szereg właściwości:
- łagodzą objawy menopauzy, m.in.: uderzenia gorąca, nadmierną potliwość, zaburzenia snu, nadmierną nerwowość, zawroty głowy, spadek libido,
- przeciwdziałają osteoporozie,
- działają korzystnie na gospodarkę lipidową,
- mogą być stosowane w zakrzepicy żylnej i schorzeniach układu krążenia.
Poznaj tajemnicę łagodnej menopauzy
Jednym z chętnie kupowanych suplementów diety przez kobiety w okresie menopauzalnym jest FEMIFLAMAX.
FEMIFLAMAX zawiera 40 mg standaryzowanych i mikronizowanych izoflawonoidów z czerwonej koniczyny, które przyczyniają się do łagodzenia objawów menopauzy
Pozostałe składniki zawarte w preparacie:
- czarny pieprz – pomaga w kontroli masy ciała, zwiększa skuteczność innych składników ziołowych,
- witamina B6 – przyczynia się do regulacji czynności hormonalnej,
- kwas foliowy – przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia,
- magnez – pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.
Stosuj 1 tabletkę dziennie. Produkt dostępny w opakowaniu 30 lub 60 tabletek. Cena: ok. 40 zł (60 tabletek).
FEMIFLAMAX to jedyny preparat na rynku, który poddaje czerwoną koniczynę procesowi mikronizacji. W połączniu z czarnym pieprzem, proces ten zwiększa wchłanialność izoflawonoidów z czerwonej koniczyny, które przyczyniają się do łagodzenia objawów menopauzy!
Na podstawie testów skuteczności przeprowadzonych wśród konsumentek suplementu:
- 72% potwierdziło ogólną poprawę nastroju
- 93% ograniczenie nocnych potów
- 93% złagodzenie uderzeń gorąca