Co jeszcze potrafi botoks? Czy to prawda, że zmniejsza trądzik?
Myślałaś, że botoks to tylko sposób na lwią zmarszczkę albo kurze łapki? Zdziwisz się, ale nowe badania pokazują, że toksyna botulinowa zmniejsza łojotok i pomaga w leczeniu trądziku. O najnowszych zastosowaniach botoksu opowiada ekspert dermatolog.
Do tej pory botoks kojarzył się raczej tylko z relaksowaniem mimiki, wygładzaniem zmarszczek wokół oczu, na czole itp. Okazuje się, że „czarodziejska różdżk” w postaci strzykawki z toksyną botulinową może mieć więcej zastosowań. W USA są publikowane pierwsze wyniki badań, które pokazują, że u pacjentów, u których ostrzykiwano czoło rozcieńczonym botoksem, zaobserwowano zmniejszenie łojotoku, a także uspokojenie trądziku o podłożu łojotokowym.
Dr Magdalena Szymańska-Bueno, która przyjmuje pacjentów we warszawskiej klinice WellDerm, a na co dzień mieszka w Hiszpanii, przyznaje, że o takim zastosowaniu botoksu mówi się na świecie coraz więcej. Specjalista dermatolog wyjaśnia, że toksyna botulinowa ma wiele zastosowań off-label, czyli pozarejestracyjnych. – Typowe zastosowanie botoksu polega na blokowaniu acetylocholiny, neuroprzekaźnika, który przewodzi impulsy między nerwem a mięśniem. Dzięki temu jesteśmy w stanie zrelaksować zbyt silną mimikę i wygładzać zmarszczki mimiczne na czole, brodzie, wokół oczu czy u nasady nosa – wyjaśnia dr Szymańska-Bueno. Naukowcy podejrzewają, że acetylocholina ma swój udział w procesie wytwarzania sebum. Obserwują, że podanie botoksu ogranicza również wydzielanie łoju skórnego. – Widzę to w codziennej praktyce, że gdy zastosuję botoks na zmarszczki czoła, przy okazji zmniejsza się przetłuszczanie skóry, pory są obkurczone, a zmiany zapalne, jeśli występowały, wyciszają się – dodaje.
Czy to oznacza, że botoks można podawać na całą twarz, żeby pozbyć się trądziku? – Odradzałabym, ponieważ poza strefą T zastosowanie botoksu nie jest zalecane. Na razie medycyna estetyczna stosuje tę metodę w strefie T, obserwując zmniejszenie łojotoku i redukcję zmian zapalnych na czole, nosie, brodzie. Jednocześnie próbujemy ustalić „złoty standard” rozcieńczania toksyny botulinowej, aby można było stosować ją w innych rejonach bez obawy o nienaturalne zablokowanie rysów twarzy – mówi dr Szymańska-Bueno. A więc dermatologiczne leczenie trądziku wciąż wygrywa z botoksem.
Inne zastosowania toksyny botulinowej off-label
- Nadpotliwość
Nadmierne pocenie, którego nie jesteś w stanie opanować za pomocą antyperspirantów i doustnych leków, możesz pokonać za pomocą toksyny botulinowej. Botoks znosi przekaźnictwo między nerwami a gruczołami potowymi. Efekt: pocisz się zdecydowanie mniej; wystarcza ci zwyczajny dezodorant. Za pomocą botoksu leczy się nadpotliwość pach, a także dłoni, czoła i stóp. Efekty utrzymują się ok. 4-12 miesięcy, ale doświadczenia dermatologów pokazują, że 2-3 krotne powtórzenie zabiegu może trwale wyeliminować ten problem.
- Migrena
Każdy kto czuł ból migrenowy, wie dobrze, jak bardzo potrzebna jest szybka ulga. Okazuje się, że może ją zapewnić toksyna botulinowa. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła już zastosowanie botoksu w leczeniu migren. Działa on trochę jak lek przeciwbólowy o przedłużonym działaniu, blokada zakończeń nerwowych, w miejscach gdzie występują dolegliwości migrenowe, utrzymuje się ok. 4-6 miesięcy. U niektórych pacjentów ból zanika całkowicie, inni odczuwają go w bardzo zredukowanym stopniu.
- Lifting rysów twarzy
W medycynie estetycznej botoks pomaga zmieniać detale rysów twarzy, ale musisz pamiętać, że nie wszyscy lekarze medycyny estetycznej specjalizują się w tak „zegarmistrzowskiej robocie”. Ci najlepsi za pomocą botoksu uniosą opadający czubek nosa i poprawią jego kształt bez interwencji chirurgicznej. Toksyną botulinową wykonuje się także eyebrow-lift, czyli unosi brwi i optycznie „otwiera” oko.
- Botox Lip Flip
Gdy botoks podaje się w usta, aby umiejętnie odchylić wargi, to zabieg nosi nazwę Botox Lip Flip. – Większość kobiet wie, że usta powiększa się kwasem hialuronowym, i faktycznie wypełniacze dosłownie je powiększają. Ale czasem ostrzykuję botoksem powierzchniowe warstwy mięśnia okrężnego ust w specjalnych miejscach, aby odchylić wargi na zewnątrz. To ostatnio modna procedura, szczególnie przydatna przy bardzo wąskich wargach, których powiększenie kwasem hialuronowym nie daje satysfakcjonujących efektów – mówi dr Szymańska-Bueno. Specjalista dermatolog i ekspert medycyny estetycznej wykonuje Botox Lip Flip jako samodzielną procedurę lub w połączeniu z wypełniaczami.
- Wysmuklenie twarzy i nie tylko
Nadmiernie rozbudowane mięśnie żwacze sprawiają, że twarz wygląda na masywną. Aby wyszczuplić owal lekarze medycyny estetycznej stosują iniekcje botoksem. Toksyna botulinowa podawana jest w żwacze, gdzie blokuje przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe. Żwacze przestają pracować tak intensywnie, tracą swoją objętość, przez co twarz wysmukla się w dolnym piętrze. – Wyszczuplanie twarzy botoksem daje efekt V liftingu, tak pożądany przez wiele kobiet – mówi dr Szymańska-Bueno. Taki efekt jest też bonusem dla pacjentów, którzy leczą botoksem bruksizm, czyli odruchowe zgrzytanie i zaciskanie zębów. Ekspert WellDerm podaje jeszcze jedno zastosowanie wyszczuplające: u pacjentek z masywnymi łydkami, botoksem zmniejsza się objętość nóg w tym obszarze.