Retinol i retinoidy – pielęgnacyjny must have na jesień i zimę
Pochodne witaminy A, na których dziś się skupimy, to remedium na wiele problemów skórnych. Ze względu na to sprawdzą się praktycznie u każdego. Jednak trzeba obchodzić się z nimi wyjątkowo ostrożnie i pilnować kilku zasad, aby efekty były jak najlepsze. Czy warto wprowadzić retinoidy do pielęgnacji? Przekonaj się!
Retinoidy to związki organiczne będące pochodnymi witaminy A. Witamina ta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, aparatu wzroku, układu odpornościowego i wielu innych. Jak się okazuje ma również zbawienny wpływ na skórę. To prawdziwa perełka wśród składników aktywnych, ze względu na swoje wszechstronne działanie. Jak znaleźć retinoidy w składzie kosmetyku? W INCI chowają się za nazwami: Retinol, Retinal / Retinylaldehyde, Retinyl Propionate, Retinyl Palmitate.
Retinol, retinal, kwas retinowy… No dobrze, ale czym się właściwie różnią?
W pierwszej kolejności należy poznać mechanizm działania retinoidów. Estry retinylu są przekształcane do retinolu. Retinal z kolei jest pośrednim etapem między retinolem, a kwasem retinowym. Z tego wynika, że pochodne witaminy A muszą przejść wszystkie etapy konwersji, aby finalnie przekształcić się w ostateczną formę, jaką jest kwas retinowy. W skrócie – im mniej przemian, tym efektywniejsze działanie.
Retinol to aktywna pochodna witaminy A, jest jedną z najlepiej przebadanych substancji o działaniu przeciwstarzeniowym. Stymuluje komórki do odnowy, przyspiesza ich wymianę, czyli proces, w którym komórka naskórka obumiera, a na jej miejsce pojawia się nowa. Dzięki temu spłycają się zmarszczki, ale także rozjaśniają przebarwienia. Poza tym jest często zalecany w walce z trądzikiem, działa seboregulująco oraz redukuje powstawanie wyprysków i zaskórników.
Z kolei retinal (aldehyd retinowy) wykazuje szybsze i skuteczniejsze działanie, ze względu na to, że do uaktywnienia w skórze i przekształcenia w kwas retinowy wystarczy tylko jeden krok. W przeciwieństwie do retinolu, który do pokonania ma aż dwa. Jest to świetna alternatywa dla osób, których skóra jest wrażliwa i skłonna do podrażnień, ponieważ mimo efektywnego działania, ma mniejszy potencjał drażniący, wykazuje łagodniejsze skutki uboczne.Kwas retinowy jest najsilniejszą formą retinoidów i jest dostępny wyłącznie na receptę w formie leku. Estry w postaci Retinyl Palmitate oraz Retinyl Propionate wykazują niską aktywność, ponieważ mają do pokonania cały szlak, aby przemienić się w kwas retinowy. Działają antyoksydacyjnie i zmniejszają skutki fotostarzenia skóry.
Kto powinien wprowadzić retinoidy do pielęgnacji? Posiadacze skór dojrzałych, tłustych i łojotokowych, trądzikowych, o nierównym kolorycie i fakturze.
Wskazań do stosowania jest wiele, ale istnieją także przeciwwskazania. Między innymi ciąża. Substancja działa teratogennie i może wywołać wady płodu. Nie ma bezpośrednich przeciwwskazań do stosowania retinoidów w trakcie karmienia piersią, natomiast zalecana jest ostrożność. Przeciwwskazaniem jest podrażniona skóra lub otwarte rany. Nie należy łączyć ze sobą kuracji drażniących, jeśli skóra jest poddana retinoidom, kwasy pozostawmy na inny czas. Należy uważać na ekspozycję słoneczną i zabezpieczać skórę kremami z filtrem, gdyż w innym przypadku mogłoby to spowodować powstawanie przebarwień.
Jak wprowadzić retinol do pielęgnacji?
Kluczem do odpowiednio przeprowadzonej kuracji retinolem lub retinalem jest powolne i ostrożne wprowadzanie go do pielęgnacji. Nie chodzi o to, aby od razu zacząć katować skórę jak najwyższymi stężeniami z intencją uzyskania najlepszych efektów. Niestety skutki tego mogłyby być odwrotne. Są to składniki o dość wysokim potencjale drażniącym, mogą wywoływać podrażnienie, wysuszenie, a także łuszczenie.
Podstawą jest zbudowanie tolerancji skóry. W pierwszej kolejności wprowadzamy produkt o niskim stężeniu (co wcale nie oznacza, że nie działa!), stosowany raz na kilka dni, a nawet raz na tydzień. Jednocześnie istotne jest obserwowanie skóry i jej reakcji. Jeżeli nie reaguje podrażnieniem i po dłuższym czasie przyzwyczai się do składnika, dopiero wtedy stopniowo można zwiększać częstotliwość, a z czasem wprowadzić wyższe stężenie. Jednak przy wchodzeniu na wyższe stężenia zasada budowania tolerancji działa tak samo.
Retinoidy działają fotouczulająco, uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych!
Z tego powodu istotne jest stosowanie ich wyłącznie w wieczornej pielęgnacji. Niezbędnym krokiem jest aplikacja (również reaplikowanie w ciągu dnia) kremów z filtrem, o wysokim spektrum ochrony (SPF 50). Jeżeli chodzi o stosowanie retinoidów w trakcie lata – jeśli sumiennie zabezpieczasz skórę przed promieniowaniem, nie wystawiasz się na nadmierną ekspozycję, to nie ma potrzeby odstawiania tego składnika. Natomiast jeśli masz świadomość, że nie zapewnisz sobie odpowiedniej ochrony i nie zrezygnujesz z opalania – odstaw retinoidy i wprowadź do pielęgnacji składniki aktywne, które są bezpieczne w tej porze roku. Ciekawostka: przy odstawieniu retinolu na dłuższy czas (na przykład okres letni) należy go tak samo stopniowo wprowadzać, ponieważ skóra nie ma retinoidowej pamięci i musi na nowo zbudować tolerancję.
Na efekty kuracji należy troszkę poczekać i uzbroić się w cierpliwość. Na początku zauważalne jest wygładzenie skóry, delikatne wyrównanie kolorytu. Najlepsze efekty osiąga się po 3-6 miesiącach! Ale zdecydowanie są warte oczekiwania.
Jaki produkt z retinoidami wybrać?
Tutaj mamy kilka zależności. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę – sięgnij po produkty o niższych stężeniach, które pozwolą stopniowo zapoznać i oswoić skórę z tym składnikiem. Dla bardziej wprawionych i zaawansowanych, którzy przeszli już wdrażanie tej substancji i zbudowali tolerancję – w ofercie Cosibelli znajdą się propozycje z wyższymi stężeniami.
SkinTra – Liquid Hapinness -serum, którego nazwa jest bardzo adekwatna – płynne szczęście, dokładnie tym jest. Produkt jest uniwersalny, ponieważ może być stosowany również w okolicach oczu! Skład jest bardzo minimalistyczny, ale skuteczny: retinal, skwalan, olej z pestek arbuza, suchy emolient oraz witamina E. Retinal w stężeniu 0,3% działa bardzo efektywnie, poprawia jędrność i gęstość skóry, ogranicza powstawanie przebarwień i wyprysków, a dzięki wywoływaniu złuszczania rozjaśnia nabyte wcześniej przebarwienia, wyrównuje koloryt i teksturę skóry. Składniki towarzyszące dodatkowo zmiękczają i zapewniają odpowiednie nawilżenie skórze, przy czym nie działają komedogennie – nie mają tendencji do zapychania skóry. Jest to świetna propozycja dedykowana skórom dojrzałym, trądzikowym, pozbawionym elastyczności i zmagającymi się z przebarwieniami.
Pojemność: 30 ml, cena 66 PLN na cosibella.pl
Paula’s Choice – Clinical – 1% Retinol Treatment -propozycja z retinolem w stężeniu 1%, który został skomponowany z peptydami, ceramidami i kwasem hialuronowym. Retinol działa w produkcie przeciwstarzeniowo oraz wspiera w walce z problemami skórnymi. Duet peptydów i ceramidów wzmacniają barierę ochronną skóry, a kwas hialuronowy zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia i wygładza.
Pojemność: 30 ml, cena 269 PLN na cosibella.pl
Basiclab – Esteticus – Odnowa i Stymulacja – w tym produkcie retinol został połączony z antyoksydantami w postaci witaminy C i E, a także z koenzymem Q10. Antyoksydanty chronią przed działaniem wolnych rodników. Retinol wraz z koenzymem Q10 świetnie działają przeciwzmarszczkowo. Dodatkowo w produkcie znajdują się ceramidy i skwalan, które wspomagają odbudowę naskórka i regenerację.
Pojemność: 30ml, cena 129,90 PLN na cosibella.pl
Good Molecules – Gentle Retinol Cream – krem, który dzięki zawartości 0,1% retinolu oraz 0,3% bakuchiolu działa silnie regenerująco oraz przeciwzmarszczkowo. Bakuchiol to roślinna alternatywa dla retinolu! Dodatek ekstraktów roślinnych zapewnia działanie antyoksydacyjne, łagodzące, a olej z pestek winogron odżywia i nawilża skórę. Krem daje ukojenie skórze, odżywia ją, a także jest świetnym wyborem w prewencji przeciwstarzeniowej.
Pojemność: 30 ml, cena 58 PLN na cosibella.pl
Geek & Gorgeous – A-Game 5 – serum z retinalem w stężeniu 0,05%, które będzie świetną propozycją na rozpoczęcie przygody z tym składnikiem. Ma konsystencję lekkiej emulsji, w składzie znajdują się także składniki łagodzące w postaci alantoiny i pantenolu. Serum pobudza komórki do odnowy, rozjaśnia przebarwienia i jest pomocny w trądziku. W asortymencie marki jest również propozycja z retinalem w stężeniu 0,1%, który może być kolejnym produktem po zbudowaniu tolerancji skóry.
Pojemność: 30 ml, cena 69 PLN na cosibella.pl
The Ordinary – Granactive Retinoid 2% in Squalane – w tym serum, które jest bezwodnym roztworem spotykamy się z 2% witaminą A w formie Hydroxypinacolone Retinoate. Działa przeciwzmarszczkowo, poprawia napięcie i kondycję skóry. Skwalan jest naturalnym składnikiem ludzkiego sebum, nawilża i zmiękcza naskórek. Serum zostało wzbogacone o ekstrakt z pomidora, który jest antyoksydantem, a także działa łagodząco i kojąco na podrażnienia.
Pojemność: 30 ml, cena 43 PLN na cosibella.pl